Street Jazz Dansı Kursları Street Jazz Dansı Dersleri

Street Jazz Dansı Nedir ? Street Jazz Dansı Çeşitleri ? Street Jazz Dansı Derslerimiz ?


Street Jazz

Gündemde, özellikle gençler tarafından, adından sıklıkla söz edilen, yeni bir ilgi alanı; yeni bir dans türüdür. Hip hop, Funk, R&B veya Jazz danslarının ortak özelliklerini taşıması nedeniyle ‘yeni nesil dans türü’ olarak nitelenebilen bir karakteri vardır.

Bale ve Jazz dans alanında eğitim almış bireylerin hemen adapte olabileceği bir stilde olması, gençlerin ilgi odağı olmasının da nedenidir. Çünkü Street Jazz dansının temeli bu iki popüler türdür. Bale ve Jazz dans türlerinin, sokak dansı, Hiphop ve alt türleri ile sentezi Street Jazz’ı oluşturur.

Bale ve Jazz dans türlerinden herhangi birinin eğitimini almış ya da almamış tüm bireyler, genellikle 7-8 ay içinde iyi birer Street jazz dansçısı olabilmektedirler.

Street Jazz’ın ortaya çıkış öyküsü, ABD’ni işaret eder. Afro-Amerikan karakterli olan Street Jazz’ın kökeni Kongo ve Angola’ya dayanmaktadır. 1920li yıllarda büyük ilgi görmüştür ve1960’lardan sonra tüm Avrupa’ya yayılmıştır.

Altyapısında, jazz müziğinin yer aldığı dansın stili, vücudun ritmik olarak, bağımsız hareket etmesi üzerine kuruludur. Hareketin merkezini, basen hareketleri oluşturur. Street Jazz dansı, ağırlıklı olarak müzikallerde tercih edilmektedir.

Street Jazz, başlangıçta farklı, modern dans türlerine yönelik hareketlerin birlikte uygulanmasından oluşan bir danstır. Bu nedenle vücut geliştirmek için tercih edilebilir bir yapıdadır. Oldukça basit figürleri içinde, dönüşler, denge ve duruş, stretching ve koordinasyon çalışmaları vardır. Popüler şarkılardan oluşan koreografiler eşliğinde sergilenebilen jazz dansı, doğaçlamalarla pekiştirilmektedir.